دامن کارگر انگلیس استفاده انتخابات

دامن: کارگر انگلیس استفاده انتخابات اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی لوموند ظریف را دید کیهان ندید!

روزنامه مهم اصولگرایان نحوه ملاقات وزیر خارجه کشورمان با رئیس‌جمهور فرانسه را نشانه تحقیر دانست 

لوموند ظریف را دید کیهان ندید!

لوموند ظریف را دید کیهان ندید!

عبارات مهم : ایران

روزنامه مهم اصولگرایان نحوه ملاقات وزیر خارجه کشورمان

با مدیر جمهور فرانسه را نشانه تحقیر دانست

لوموند ظریف را دید کیهان ندید!

بازهم قلم فرسایی حسین شریعتمداری در لباس دلسوزی و بازهم تحقیر از سوی او.

او این بار یک اتفاق تاریخی که مرزهای تحریم و محدودیت 12 سالهرا شکست، تحریف کرده است و از این پیروزی با عنوان نکبت بزرگ یاد می کند. مردی که اجازه تعبیر و تفسیر هر موضوعی را به خود می دهد، و در هر رسانه ای ترش رو و تند سخن می گوید، اینبار مدعی شده است که ظریف و روحانی با آنچه که این روزها در فرانسه گذشته است و آنچه که درایران و ماجرای توتال گذشت، حیثیت کشور عزیزمان ایران را زیر پرسش برده اند. او جهت اثبات این ادعا می نویسد:” «پاتریک پویانه» مدیرعامل شرکت فرانسوی توتال که جهت عقد قرارداد با وزارت نفت کشورمان به کشور عزیزمان ایران آمده بود، با آقای دکتر روحانی ملاقات کرد و خبر این ملاقات با آب و تابمنتشر شد.

روزنامه مهم اصولگرایان نحوه ملاقات وزیر خارجه کشورمان با رئیس‌جمهور فرانسه را نشانه تحقیر دانست 

تا اینجای ماجرا، اگرچه به علت نامتقارن بودنمسئولیت های طرفین – مدیر جمهور یک کشور با مدیرعامل یک شرکت خارجی- خالی از اشکال نیست ولی چنانچه ماجرا در همین حد و اندازه باقی می ماند با تسامح قابل اغماض تلقی می شد. ولی این ملاقات در حالی صورت پذیرفته که چند روز قبل دولت فرانسه حاضر نشد راجع به ملاقات آقای ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان با «امانوئل ماکرون» مدیر جمهور فرانسه بیانیه ای صادر کرده و یا کمترین خبری از انجام این ملاقات منتشر شود. این اقدام دولت فرانسه در فرهنگ جاری و آشنا شده است روابط بین المللی به مفهوم و معنای «تحقیرکشور میهمان» است که متاسفانه دولت محترم علی رغم آن همه ادعا راجع به حفظ حرمت کشور عزیزمان ایران و ایرانی، نه فقط از کنار این تحقیر آشکار به آسانی عبور کرده است بلکه با پذیرش ملاقات مدیرعامل شرکت فرانسوی توتال با مدیر جمهور کشورمان به این تحقیر رنگ و لعاب رسمی! هم داده است.؟”

وی بار دیگر براین توصیه تاکید می کند که ” خودداری دولت فرانسه از انتشار خبر ملاقات ظریف و ماکرون با نشانه تحقیر دولت جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران صورت گرفته است!”

شریعتمداری در بخش دیگری از نوشته هایش به گفته های برنار کوشنر اشاره می کند که گفته است: “از این که دولت بیانیه ای عمومی در مورد سفر آقای ظریف منتشر نکرد بسیار خوشحال و مفتخر هستیم.” و این عدم بیانیه و این گفته را نشانی دیگر ازیک نکبت بیان می کند. وی ادامه می دهد:” بیانات کوشنر به صراحت نشان می دهد که خودداری دولت فرانسه از صدور بیانیه راجع به ملاقات آقای ظریف با امانوئل ماکرون و حتی امتناع از اعلامخبر این ملاقات، با انگیزه تحقیر دولت- بخوانید ملت- ایرانصورت پذیرفته بود.” و ی اضافه می کند:” حالا این برخورد دولت فرانسه را در کنار ملاقات مدیرعامل شرکت فرانسوی توتال با مدیر جمهور کشورمان و انتشار پرآب و تاب و گسترده خبر این ملاقات قرار داده و خودتان قضاوت کنید که آیا از این مقایسه مفهومی غیر از تن دادن دولت به تحقیر از سوی فرانسوی ها استنباط می شود؟! آقای روحانی به یقین هیچیک از 23 میلیون نفری که به شما رای داده اند حاضر به پذیرش این همه تحقیر نیستند. مگر آنها شما را برگزیده اند که تحقیرشان کنید؟! و در برابر این تحقیرها با قرارداد خسارت بار توتال به حریف جایزه هم بدهید؟!”

لوموند ظریف را دید کیهان ندید!

** راست می گوید؟

اما آیا واقعا ملت کشور عزیزمان ایران به واسطه چنین اتفاقات و چنین مقایسه هایی تحقیر شده است اند؟ شریعتمداری کما فی السابق یک طرفه به قاضی رفته است و البته در کنار این یک طرفه به قاضی رفتن یا یک سری نکات را فراموش کرده و یا بازهم به ناراستی سخن به زبان آورده است.

مدیر مسئول کیهان در حالی سخنان برنار کوشنر وزیرسابق امور خارجه فرانسه را علم کرده است و با استناد به عدم صدور بیانیه بعد از دیدار ظریف و ماکرون آن عنوان را نماد تحقیر کشور عزیزمان ایران می داند که به بخش هایی دیگر از صحبت های کوشنر که گفته :

روزنامه مهم اصولگرایان نحوه ملاقات وزیر خارجه کشورمان با رئیس‌جمهور فرانسه را نشانه تحقیر دانست 

” ظریف، وزیر امور خارجه ایران، دیروز به فرانسه آمد و از وی استقبال شد… استقبال از آقای ظریف، یک روز پیش از این تجمع (همایش منافقین) کار چندان درستی نبود…” اشاره ای ندارد. این مفهوم که کوشنر در داخل همایش منافقین به استقبال مقامات فرانسوی از ظریف اذعان می کند و دلخوری اش از این عنوان را بیان می دارد کم چیزی نیست، حال آنکه دلواپسی این روزنامه، مانع از آن می شود تا او نیمه های پر لیوان را ببیند.

**شریعتمداری رسانه های فرانسه را ندید

شریعتمداری ولی زمانی بیشتر، نگاه تکسویه و غیر کارشناسی اشبر ملا می شود که مدام می گوید دیدارهای ظریف و ماکرون مدیر جمهور فرانسه در کشور فرانسه خبری و رسانه ای نشد تا کشور عزیزمان ایران تحقیر شود. این در حالی است که خبرگزاری ها و روزنامه های معتبری چون لوموند فرانسه به طور خاص به سفر ظریف به فرانسه پرداخته اند و صد البته به دیدار ظریف و ماکرون به طور خاص اشاره کرده اند. این روزنامه می نویسد:” روز جمعه، وزیر امور خارجه ایران،

لوموند ظریف را دید کیهان ندید!

محمد جواد ظریف، به وسیله مدیر جمهوری، امانوئل ماکرون پذیرفته شد ،دراین دیدار صحبت هایی اطراف نفت و قراردادهای آیندهانجام و ظریف نیز خطاب به ماکرون گفته است: اگر می خواهید در کشور عزیزمان ایران سرمایه گذاری کنید از آمریکا نترسید. او خطابش به کشورهای منطقه نیز بوده است.”

و یا به عنوان نمونه رادیو فرانسه نیز راجع به این دیدار اشاره می کند که محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشور عزیزمان ایران روز جمعه، ۳۰ ژوئن در کاخ الیزه با امانوئل ماکرون مدیر جمهوری فرانسه دیدار کرد. در این دیدار، ظریف، خبر کتبی حسن روحانی، مدیر جمهوری کشور عزیزمان ایران را به امانوئل ماکرون تسلیم کرد. وزیر امور خارجه کشور عزیزمان ایران در این دیدار همچنین در باره روابط دوجانبه کشور عزیزمان ایران و فرانسه، خصوصاً روابط اقتصادی بین دو کشور، تحولات بین المللی و پرسشها منطقه ای با مدیر جمهوری فرانسه گفتگو کرد.”

حتی پیش از این هم خبر دیدار ظریف با مقامات فرانسوی ، رسانه ایش بود. این در حالی است که دیدارهای ظریف و ماکرون به علت شرایط محرمانه ای که داشتند در داخل کشور عزیزمان ایران نیز چندان رسانه ای نشده بود بلکه تصویری از یک مصافحه دو طرفه انتشار یافته بود و به چند خط خبر بسنده.

این یعنی آنکه دیدار وزیر خارجه کشور عزیزمان ایران و ماکرون نه در کشور فرانسه بایکوت خبری شده است بود و نه در کشور عزیزمان ایران با ذوق زدگی تحقیرآمیزی همراه بوده است . ولی ظاهرا کیهان نه رسانه های فرانسوی که این خبر را منتشر کرده اند، دیده و نه نوع نگاه رسانه ای که در داخل کشور به این عنوان بوده است .

شریعتمداری ولی علاوه بر این که رسانه های فرانسوی و انتشار خبر این دیدار را ندیده هست، بلکه این عنوان را هم نمی بیند که دیدار وزیر خارجه کشور عزیزمان ایران با مدیر جمهوری یک کشور اروپایی، عنوان کمی نیست.

در این میان ولی قیاس مع الفارق دیگری هم شکل گرفته؛ شریعتمداری می گوید اینکه دیدار ظریف و ماکرون بیانیه نداشته یعنی خوار و ذلیل شدن ایرانیان (!)این را در کنار دیدار مدیر عامل توتال با مدیر جمهورایران بگذارید که روزنامه نگار کیهانی آن را مایه شرمساری می داند.

**انگار مدیر جمهور با دربان برزیل دیدار کرده

فریدون مجلسی دیپلمات سابق راجع به این که آیا واقعا عدم صدور بیانیه بعد ازدیدار ماکرون و ظریف، نشان از تحقیر کشور عزیزمان ایران است؟ اطراف ادعاهای اخیر شریعتمداری به آفتاب یزد گفت: “نکته ای که باعث کسب آبروست این است که وزیر خارجه کشور عزیزمان ایران با مدیر جمهوری که به تازگی گزینش شده است دیدار می کند، ولی بعضی طوری مقاله نوشتند که انگار مدیر جمهور کشور عزیزمان ایران به برزیل رفته و دربان سفارت برزیل به دیدار او آمده و انگار نه انگار ظریف ایرانی با مدیر جمهور فرانسوی ملاقات کرده هست. “

وی راجع به عدم صدور بیانیه بعد ازاین دیدار گفت: اساسا چنین دیداری نباید هم بیانیه داشته باشد. بیانیه جهت زمانی است که دو مدیر جمهور روی برنامه یا هدفی که می خواهند با آن به یک نتیجه خاص برسند، صادر می شود. ولی ظریف به دیدار ماکرون رفته تا باب جدیدی بگشاید، آثار این دیدار زمانی معلوم شد که قرداد توتال، 5 میلیارد دلار وجه نقد وارد کشورکرد. “

وی راجع به دیدار مدیرعامل توتال با مدیر جمهور کشور عزیزمان ایران و اینکه آیا این دیدار را باید نکبت کشور دانست، گفت: منافع ملی ایجاب می کرد در چنین زمانی مدیر جمهور به ژست های خودخواهانه متوسل نشود. از همین رو او با مدیران نفتی شرکت های بزرگ دنیا ملاقات می کند تا خبر آن منتشر شود و به این طریق گام دیگری جهت شکست تحریم های ثانویه ای که بر ما تحمیل شده است است بردارد، امضا شدن قرارداد توتال، شکست تحریم است.”

مجلسی افزود: ” از همین رو دیدار مدیر جمهور با مدیرعامل توتال، چون با اهداف دیگری صورت گرفته که منافع ملی را دربرمی گیرد ایرادی ندارد، اینکه مدیر جمهور تلاش می کند کشور عزیزمان ایران را با عزت به صحنه اقتصاد و تجارت بین الملل بیاورد، یک احسنت دارد.”

وی افزود: “حتی اگر دیدار مدیر جمهور را علی رغم آداب دیپلماتیک بدانیم -که از لحاظ دیپلماتیک نمی توان چنین ادعایی را با قاطعیت داشت – باید به اهدافی که مدیر جمهور به دنبال آن است توجه کنیم؛ اهدافی که این دیدار را توجیه می کند.”

**

نیازی به بیانیه هم نبود

علی بیگدلی کارشناس پرسشها بین الملل هم راجع به دیدار ظریف و ماکرون و ادعای عدم رسانه ای شدن و عدم صدور بیانیه در آن گفت: البته این عنوان در فرانسه رسانه ای شد، ولی راجع به عدم صدور بیانیه باید گفت، ضرورتا این دیدار نیازی به صدور بیانیه نداشت. اینکه ماکرون از ظریف دعوت کرده و دیداری صورت می گیرد یعنی دولت و شرایط فعلی کشور عزیزمان ایران را می پذیرد. ماکرون هنگامی که در جواب دونالد ترامپ که گفته بود ما فقط دغدغه آمریکا را داریم، پاسخ می دهد: ما نیز صرفا دغدغه اروپا را داریم. این نشان می دهد که رابطه خوبی با آمریکای عصر ترامپ ندارد و ازهمین رو زیاد به سمت کشور عزیزمان ایران میل به پیدا کرده هست. “

وی گفت”: ای کاش معترضانی مثل شریعتمداری این توصیه را هم می دیدند که فرانسوی ها چنین شجاعتی را به خرج داده اند تا جزو نخستین کشورهای بعد از برجام باشند که یک قرارداد 5 میلیارد دلاری امضا کرده اند؛ قراردادی که هیچ یک از کشورهای اروپایی جرات آن را نداشتند. مطمئنا اگر ملاقات ظریف و ماکرون بیانیه ندارد جای تعجب نیست. فراموش نکنیم که مدیر جمهور یک کشور توسعه یافته اروپایی با وزیر کشور عزیزمان ایران دیدار کرده است و آقای شریعتمداری باید به جای اعتراض به این توصیه توجه می کرد که فرانسوی ها علی رغم تمایل، آمریکا چنین قرار دادی با کشور عزیزمان ایران امضا کرده اند. “

بیگدلی گفت:” این قرارداد دلیری فرانسه را نشان داد. هیچ وقت کشورهایی مثل آلمان جرات این کار را نداشتند. قرارداد توتال فتح بابی خواهد شد

تا کشورهای دیگر صرف چند سال آینده وارد کشور عزیزمان ایران شوند، آن هم علی رغم نظر منفی که آمریکا به کشور عزیزمان ایران دارد.”

بیگدلی راجع به ملاقات مدیر جمهور با مدیرعامل توتال اظهار کرد :”حسن روحانی به دنبال آن بود تا با این ملاقات ارزش این قرارداد را اوج ببرد و باعث ترغیب سایر کشورها جهت سرمایه گذاری در کشور عزیزمان ایران شود وگرنه هیچ ضرورتی نداشت که چنین ملاقاتی صورت بگیرد. ولی مدیر جمهور تلاش کرد با اینکار هم باعث استحکام روابط با فرانسه و سرمایه گذاری آنها شود و هم موجب ورود سایر سرمایه گذاران به ایران.”

اخبار سیاسی – آفتاب یزد

واژه های کلیدی: ایران | ایرانی | بیانیه | فرانسه | ایرانی | فرانسه | ایرانیان | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs